Sekce pro odborníky

Vývoj Diaboty vedli odborníci.

Pacienti trpící diabetem se často setkávají s řadou komplikací včetně neuropatií a ischemie. Při návrhu speciální obuvi je proto nezbytné eliminovat tlaková místa a brát v úvahu oslabenou stabilitu a hybnost kloubů. To platí i pro pacienty, kteří vedou aktivní životní styl.

Kopyto pro Diabotu

bylo vyvinuto na základě měření významného počtu pacientů s diabetes mellitus typu 2, čímž bylo možné navrhnout model, který respektuje aktuální i potenciální deformace spojené s tzv. „syndromem diabetické nohy“. Na jeho vývoji se podílel tým lékařů z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy pod vedením prof. Kvapila, spolu s techniky a designéry obuvi. Toto speciálně navržené kopyto zajišťuje optimální prostor uvnitř obuvi, což má preventivní účinek proti syndromu a zabraňuje zhoršení stavu pacientů s diabetes mellitus.

Během vývoje byla zkoumána i odolnost podešve obuvi vůči opotřebení. Zjištění ukázala, že diabetici mají odlišný způsob chůze, což ovlivňuje místa opotřebení podešve. Tato data byla využita při návrhu kopyta a vývoji vložek, aby se optimálně přizpůsobila specifickým potřebám.

Důležitým milníkem pro další vývoj diaboty SHAPER byla pětiletá studie, na které se podíleli odborníci jako MUDr. Pavlína Piťhová, Ph.D., MUDr. Helena Pátková a prof. MUDr. Milan Kvapil. Studie definovala nejrizikovější místa na chodidlech diabetiků pro vznik vředů, které jsou náchylné k tkáňovému úbytku. Díky poznatkům z této studie bylo možné vyvinout vložku, která je specificky navržena tak, aby minimalizovala riziko vzniku vředů a zároveň byla co nejkomfortnější pro nošení u pacientů s diabetes mellitus.

Napínací a vkládací stélka Diaboty

Efektivní fungování obuvi závisí na synergii jejích komponent. Je nezbytné, aby stélka byla optimálně tuhá, avšak ne tvrdá, a současně aby nepůsobila třením proti noze. V naší konstrukci obuvi byl klíčový výběr materiálů, které jsou odolné proti stlačení. Zvolili jsme polyuretan pro jeho schopnost vracet se do původního tvaru po odlehčení zátěže. Stélka dále integruje paměťovou pěnu s otevřenou buněčnou strukturou, což přispívá k udržení příjemného mikroklimatu uvnitř obuvi. Navíc jsou do stélky začleněny další vrstvy s tlumícím účinkem.

Design Diaboty

vytvořila MgA. Jana Buch z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, která má rozsáhlé zkušenosti s návrhářstvím obuvi na mezinárodní úrovni.

Chráněno patentem

Unikátnost konstrukce naší obuvi byla právně uznána a je chráněna patentem na území České republiky. V Evropské unii proběhlo úvodní kolo posuzování originality tohoto designu, s předložením žádosti o udělení patentu s celoevropskou platností.

„Unikátní stélku bylo možné vyvinout díky přesnému určení výskytu ischemických a neuropatických míst na chodidle diabetiků. Spolupráce na vývoji obuvi pro diabetiky byla i pro nás velmi zajímavou zkušeností. Věříme, že výsledný produkt pomůže pacientům s cukrovkou zpříjemnit život.“

Konstrukce Diaboty.

Svršek a podšívka

Vkládací stélka

Napínací stélka

Podešev

Modelové řady Diabota.

Dámské

SHAPER 001
kód: 5011393

Dámské

SHAPER 002
kód: 5011393

Pánské

SHAPER 003
kód: 5011391

Pánské

SHAPER 004
kód: 5011390